usiud acfe turkiye

2020 KÜRESEL SUİSTİMAL ÇALIŞMASI (ULUSLARA RAPOR) - 16.11.2021

Değerli Meslektaşım, Sevgili Suistimal Mücadelecisi;

İş dünyasının hızla dönüştüğü bir çağa tanıklık ediyoruz. Bir yandan teknolojik yenilikler şirketlerin iş yapış şekillerini biçimlendirirken, diğer yandan pandemi etkisiyle esnek çalışma koşulları yeni normalimiz haline geldi. Değişimin geometrik olarak ilerlediği, şirketlerdeki son bir yılda gerçekleşen işlem sayısının tarih boyunca yapılan işlem sayısını geride bırakacak düzeyde seyrettiği bir dönemde, kurumların risk ve kontrollerini etkin takip edebilmeleri de hiç olmadığı kadar zor. Bu da birtakım fırsatçıların haksız kazanç elde etmelerine olanak sağlıyor. İşte bu yüzden suistmalle mücadele alanında çalışan biz profesyonellerin işi her zamankinden daha önemli.

ACFE olarak, suistimalle mücadele alanında görev yapanların önlerini görebilmeleri için her iki yılda bir dünya genelinde gerçekleşen suistimalleri ölçüyoruz. 2020 yılı ACFE Uluslara Rapor: İş Suistimali ve İstismar raporu 2018-2020 yılları arasında dünya genelindeki değişim ve dönüşümün suistimalle mücadele anlamında ne gibi etkileri olduğunu gözler önüne seriyor. Gerçekleştirdiğimiz tüm araştırmalarda pandemi döneminde suistimallerin önceye nazaran neredeyse iki kat arttığı gerçeği ile yüzleşiyoruz. Suistimalleri yapanların yeni yöntem ve teknikleri kullandığını, kendilerini gizlemek için ek önlemler aldığını, daha organize hareket ettiklerini takip ettiğimiz bu dönemde ACFE’nin bu raporu bizler için vazgeçilmez bir kaynak.

Okuyacağınız bu rapor, 1996 yılından günümüze kadar suistimal alanında en çok atıf yapılan bir başvuru kaynağı olmuş, şirketlerin suistimal önleme ve tespit etme stratejilerine yön vermiş bir eser. Dünya çapındaki CFE’lerin katkılarıyla gerçek vaka sonuçlarından edinilen bilgilerle oluşturulmuş bu raporun size ve şirketinize faydalı olmasını temenni ederim. Unutmayın! Bu savaşta en büyük silahımız birlikte hareket etmek ve doğrudan asla ayrılmamak.

Sevgilerimle, Dr. Gökhan Yılmaz, CFE, CPA, CIA, CISA, CCSA, CRMA ACFE Türkiye & USİUD BaşkanıUSİUD Hakkında

USIUD tamamen Türk mevzuatına göre kurulmuş ve tescil edilmiş bir dernektir. Bununla birlikte merkezi Amerika Birleşik Devletlerinin Texas eyaletinde bulunan ACFE (Association of Certified Fraud Examiners) adlı organizasyonun temsilcisi konumundadır.

İletişim Bilgileri

Atayol Plaza Kayışdağı Caddesi, No:45 Kat:5, 34750 Ataşehir - İstanbul - Türkiye

Telefon : +90 850 532 9064 | Faks : +90 216 706 0126